16 kwietnia 2018

Komputer i Internet

Pierwsze urządzenia, które możemy nazwać komputerami pochodzą z czasów II Wojny Światowej. Trzy mocarstwa tamtych czasów, czyli USA, Wielka Brytania oraz Niemcy, pracowały nad swoimi własnymi konstrukcjami. Najszybciej udało się to Niemcom, którzy już w 1941 roku dysponowali modelem Z3 zaprojektowanym przez Konrada Zuse.

Myszka komputerowa ma już swoje lata, bo jej prototyp powstał dokładnie 50 lat temu, czyli w roku 1963. Jej konstruktorem był Douglas Engelbart. Urządzenie wykonane było z drewna, wewnątrz którego zamontowane były dwa koła zębate, co pozwalało na ruch w dwóch, prostopadłych do siebie kierunkach.

Pierwszą powszechnie używaną emotikoną był symbol :-), mający w zamyśle podkreślać żartobliwy wydźwięk wypowiedzi. Za jego twórcę uważa się amerykańskiego informatyka Scotta Fahlmana, który wykorzystał tę buźkę w wiadomości wysłanej do internetu w 1982 roku.

W przeciągu każdej minuty, w serwisie YouTube pojawia się około stu godzin nowego materiału wideo. Oznacza to, że na obejrzenie wszystkich filmów umieszczonych na stronie jednego tylko dnia, trzeba by było przeznaczyć ponad szesnaście lat.

W 1979 r. William Moggridge stworzył urządzenie, które nazwał Grid Compass Computer 1109. Urządzeniem tym był pierwszy na rynku laptop. Początkowo sprzęt ten wykorzystywany był przez NASA w programie promów kosmicznych. Jego wartość rynkowa wynosiła 8 000 – 10 000 dolarów. Niestety, ale brak kompatybilności ze standardem IBM PC sprawił, iż Grid Compass Computer 1109 nie zadomowił się na rynku.

Podczas wspinaczki na Mount Everest, można korzystać z szybkiego internetu w standardzie LTE. Co więcej, sieć działa nawet nawet na szczycie najwyższej góry świata!

Jeszcze w tym roku, dostęp do internetu będą miały trzy miliardy osób, czyli niemal połowa populacji naszej planety. 2,4 miliarda skorzysta z niego również za pomocą urządzeń mobilnych.

Choć brzmi to wręcz nieprawdopodobnie: siedem starannie wybranych osób z całego świata posiada tak zwane „klucze do internetu” – elektroniczne karty zawierające część szyfru, który pozwala dosłownie zrestartować internet. W przypadku globalnego ataku hakerskiego, strażnicy zostaną wezwani do bazy wojskowej znajdującej się na terenie Stanów Zjednoczonych. Gdy aktywują tam swoje klucze, sieć zostanie wyłączona.

 

Źródło: Komputer i Świat, Strefa Zakupowa